©Shell Recharge

Nederland bespaart 7,7 miljard euro dankzij duurzame energie en elektrische auto’s

Nieuws|Laatste update:

Elektrische auto’s, warmtepompen, windmolens en zonnepanelen hebben Nederland de afgelopen 7 maanden bijna 8 miljard euro laten besparen op fossiele importen. Dat concludeert de Nederlandse Vereniging Duurzame Energie (NVDE)naar aanleiding van de oorlog in Iran.

0,8 miljard euro
De NVDE berekende de totale besparing in de periode van 1 maart tot 1 oktober 2026 op basis van de Klimaat en Energieverkenning (KEV) van het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL) en het Nationale Energie Dashboard.

Zonne-energie was de grootste bijdrager: 2,7 miljard euro aan vermeden fossiele importen. Windenergie leverde 1,9 miljard euro op. Duurzame brandstoffen en groen gas maakten dat Nederland voor 0,9 miljard euro minder aardgas hoefde in te voeren. Geothermie en andere duurzame warmtebronnen zorgden voor 0,8 miljard euro besparing. Elektrisch rijden droeg 0,8 miljard euro bij: doordat elektrische auto’s zo efficiënt zijn, is voor de opwek van de benodigde stroom aanzienlijk minder aardgas nodig dan benzine en diesel voor conventionele auto’s voor hetzelfde aantal kilometers. Warmtepompen bij huishoudens leverden nog eens 0,2 miljard euro op.

Afhankelijkheid daalt, maar traag
‘Oranje-groene energie beschermt ons nu al tegen de wilde sprongen van fossiele energieprijzen, nu het onrustig is in de wereld. Snel onafhankelijker worden bespaart ons heel veel geld’, zegt Olof van der Gaag, voorzitter van de NVDE.

Nederland is momenteel voor 77 procent van zijn energieverbruik afhankelijk van import. Volgens het PBL daalt dat in 2030 naar 67 procent. In 2040 is Nederland desondanks nog altijd voor meer dan de helft afhankelijk van fossiele importen. ‘We kunnen veel sneller minder afhankelijk worden van de import van aardgas en olie uit het buitenland. Bedrijven en burgers snakken naar stabiliteit en betaalbare energie. Laten we die nog meer zelf maken’, aldus Van der Gaag.